دکتر عبدالمهدی رجایی

دکتری: تاریخ محلی دانشگاه اصفهان، ۱۳۹۲
کارشناسی ارشد: تاریخ ایران اسلامی، دانشگاه تهران، ۱۳۷۸
کارشناسی: زبان و ادبیات فارسی، دانشگاه تهران، ۱۳۷۵
بازگویی تاریخ شهر از خلال سطور روزنامه‌ها و معرفی کتاب خود!<br>
چندی است که دو منبع پژوهشی تاریخی به کمک مورخین آمده است: «تاریخ شفاهی» و سپس «مطبوعات». اولی برای تحقیقاتی مفید است که دامنه آنها به حدود پنجاه سال پیش به این سو باشد. افرادی که هنوز زنده اند و می‌توان برای «مصاحبه» به سراغشان رفت. دومی اما بیشتر به عمق زمان می‌رود و به صد و پنجاه سال عقب تر هم می‌رود. یعنی از اوایل ناصرالدین شاه تا به امروز می‌توان از این منبع سود جست. درست از زمانی که روزنامه «وقایع اتفاقیه» منتشر شد.
 »ادامه
+ دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۰
لطیفه‌های مردم شناسی(2)
کتاب «اصفهان عصر ظل السطان» چیزی شبیه کتاب «خاطرات اعتماد السلطنه» است با این تفاوت که فقط یک سال از روزگار و زندگی نویسنده در آن مندرج می‌باشد. انتهای سال 1301 تا پایان سال 1302ق. از لحاظ احتوای کتاب بر دقایق و لطایف مردم شناسی این کتاب منبعی بسیار غنی از داده‌ها است. نویسنده اطلاعات ریزی را از اصفهان آن روزگار عرضه داشته است. خصوصاً نکات «مردم شناسی» که مرتبط با تاریخ اجتماعی است ، در آن فراوان یافت می‌شود.
 »ادامه
+ چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۴
لطیفه‌های مردم شناسی: در کتاب اصفهان عصر ظل السلطان
اخیراً کتابی به کتابفروشی‌ها رسیده است از شخصی گمنام از شاهزادگان قاجاری که در اصفهان می‌زیسته است. او بنا به سنت درباریان، خاطرات خودرا روزانه به روی کاغذی می‌آورده است. نام او را نمی دانیم اما از قضای روزگار یادداشت‌های سال 1301 تا 1302ق او به دست ما رسیده و به وسیله اکبر شریف زاده و علیرضا نیک نژاد چاپ شده است. این کتاب برای اصفهان پژوهان یک منبع مهم است. چرا که نویسنده به دقت و ریزبینی وقایع و حوادث اتفاق افتاده برای خویش را نوشته است. نگاه کلی در یادداشت‌ها نیست، اما بیشتر آن چه شنیده و دیده و اطرافش می‌گذشته را مانند دوربین فیلم برداری ثبت و ضبط کرده است.
 »ادامه
+ چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۱
دانشنامه روزنامه‌نگاران استان اصفهان پژوهشی است که آقای دکتر عبدالمهدی رجائی به همراه سرکار خانم دکتر معصومه گودرزی به پایان رسانده و سرانجام به چاپ رسید. اگر چه در مرداد ماه گذشته به مناسبت روز خبرنگار طی مراسمی با حضور معاونت مطبوعاتی وزیر ارشاد، استاندار محترم، ریاست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان و جمعی از نمایندگان مردم اصفهان در مجلس، این کتاب رونمایی شده بود.
 »ادامه
+ شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۰
در دوران مشروطیت یک نوع آگاهی جمعی نسبت به مصایب کشور به وجود آمد. هر طبقه به بیان دردها و مشکلات کشور از نگاه خود پرداخت. روشنفکران آزادی‌های سیاسی و اجتماعی را دیدند و تجار بر وابستگی شدید اقتصادی کشور انگشت گذاشتند. وابستگی که اقتصاد کشور را رو به فروپاشی می‌برد.  »ادامه
+ سه‌شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۲
مطالب پیشین

خطری که از سر میدان نقش جهان گذشت، سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵

محدودیت عکاسان و دردسر مورخان!، چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵

معرفی کتاب اصفهان در گذر زمان، چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

زنده رود بوی اصفهان گرفت، سه‌شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴

 
اطلاعات تماس
ایمیل: m1350323@gmail.com
مطالب