دکتر مرتضی نورائی

رتبه علمی: استاد
عضو هیئت علمی: گروه تاریخ دانشگاه اصفهان
دکتری: دانشگاه منچستر انگلستان، ۱۳۷۹
کارشناسی ارشد: دانشگاه شهید بهشتی، ۱۳۷۰
کارشناسی: دانشگاه اصفهان، ۱۳۶۷
هفتاد روز تیناب
به گزارش سایت تاریخ شفاهی ایران، دومین همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس دوازدهم اسفند 1397 در سالن اهل قلم سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. در بخش نخست گزارش این همایش سخنان سرتیپ دوم پاسدار غلامرضا علاماتی، رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس و دبیر همایش، سردار سرتیپ بسیجی، بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و در بخش دوم سخنان امیر دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی را خواندید.
 »ادامه
+ دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۲
«تاریخ شفاهی» از منظر دکتر مرتضی نورایی/1
دکتر مرتضی نورایی معتقد است، از زمانی که سازوکار ضبط صوت و مصاحبه فعال با بحث‌های نظری جمع شد، تاریخ شفاهی به یک روش و شیوه‌ای تبدیل شد که در تاریخ معاصر، جایگاه خاص خودش را دارد. چون مصاحبه فعال، یکی از نحله‌های تاریخ معاصر است. درباره آموزش تاریخ شفاهی به عنوان یک علم، بحث‌هایی وجود دارد. اما تاریخ شفاهی، بیشتر عملگراست.
 »ادامه
+ چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۴
مقامات نقد در تاریخ شفاهی؛ جاده یک طرفه تاریخ شفاهی ایران
منظور به مشارکت گذاشتن سازوکارهایی در باب و آشناسی متون متعدد و متکثر در باب تاریخ شفاهی و ‏یا تحت عنوان تاریخ شفاهی در ایران است که کمتر مورد بازخوانی، نقد و ارزیابی قرار می‌گیرند. زمانی ‏بود که کار‌های اندکی در این زمینه تولید می‌شد و خواه ناخواه اگر مورد تدقیق و نقد قرار می‌گرفت، ‏ممکن بود راه دچار بی‌رهروی گردد. اما امروز، روزانه با نشر عناوین رنگارنگی روبرو هستیم که شاید ‏فرصت مناسبی برای به محک زدن و غربالگری آنها باشد.  »ادامه
+ سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۸
حضور دائمیِ تدوین در مسیرِ تاریخ شفاهی
دکتر مرتضی نورایی در جلسه پایانی اولین دوره آموزش حرفه‌ای «تاریخ شفاهی با رویکرد فرهنگ عامه» به تبیین شیوه‌های تدوین تاریخ شفاهی پرداخت و تاکید کرد: «به نظرم تدوین، مرحله آخرِ تاریخ شفاهی نیست. تدوین، تفکری است که تحقیق را از ابتدا مهندسی می‌کند. به این معنا که یک پروژه، حتماً باید مسیری را طی کند که این مسیر، تفکر تدوینی می‌خواهد. پس تدوین، الزاماً پدیده تاخیری نیست و در تقدم است؛ اگرچه اسمش در آخر می‌آید.»
به گزارش سایت تاریخ شفاهی ایران، آخرین جلسه از اولین دوره آموزش حرفه‌ای «تاریخ شفاهی با رویکرد فرهنگ عامه» روز پنج‌شنبه دهم آبان 1397 به همت مرکز اصفهان‌شناسی و خانه ملل، با سخنرانی دکتر مرتضی نورایی و دکتر ولی‌الله مسیبی در سالن اجتماعات این مرکز برگزار شد.
 »ادامه
+ یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۰
تاریخ شفاهی خُرد
دکتر مرتضی نورائی استاد و عضو هئیت علمی گروه تاریخ دانشگاه اصفهان رئیس انجمن تاریخ محلی ایرانیان در تاریخ 12 خرداد 1397 در دانشگاه صوفیا در بلغارستان مطالب ذیل را در باب تاریخ شفاهی خرد نوشته و برای انجمن تاریخ شفاهی ایران ارسال کرده است.
 »ادامه
+ پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۱
مطالب پیشین

درآمدی بر ویراستاری در تاریخ شفاهی، دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳

تاریخ جایگزین ، پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۲

درآمدی بر ویراستاری در تاریخ شفاهی، چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۲

ارزیابی مشروعیت ایلی مغولان، چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۲

کارخانه قند کهریزک و اسناد نویافته، چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۲

 
اطلاعات تماس
ایمیل: mortezanouraei@yahoo.com
مطالب