گزارش کارگاه تاریخ شفاهی ام اس

گزارش کارگاه تاریخ شفاهی ام اس
در روز پنجشنبه مورخ 96/7/6 کارگاه آموزشی با موضوع «کاربست تاریخ شفاهی در شناسایی زمینه های بیماری ام اس» در محل باغ موزه وصال نورانی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز با حضور تعدادی از دانشجویان پزشکی، داروسازی و طب سنتی برگزار شد.
در این جلسه دکتر ولی الله مسیبی دانش آموخته تاریخ محلی دانشگاه اصفهان، به عنوان مدرس کارگاه در ابتدا ضمن تشکر و قدردانی از برگزار کنندگان این جلسه، هدف از این نشست ها را پیوند بین علوم مختلف در جهت موضوعات میان رشته ای خواند که می تواند نتایج خوبی برای دانشجویان در جهت انتخاب موضوعات کار آمد و روز آمد برای حل مشکلات باشد.
سپس به فرآیند تأسیس گرایش تاریخ محلی برای اولین بار در کشور توسط دکتر مرتضی نورائی استاد تاریخ دانشگاه اصفهان پرداختند و محورهای طبیعی، انسانی و اداری آن را توضیح دادند.
در ادامه کارگاه به تشریح فلسفه نظری تاریخ شفاهی در جهت تکمیل اسناد مکتوب پرداختند و کاربرد روش و تکنیک تاریخ شفاهی برای مستند نمودن تحقیقات محلی را حساس و دقیق ارزیابی کردند و به مراکز فعال آن در کشور و تلاش های آقای محسن کاظمی و دوستانش در تهران و دکتر ابوالفضل حسن آبادی در مشهد و دیگر مراکز شفاهی کار را مورد بررسی قرار دادند. همچنین به سوالات دانشجویان در مورد کاربرد این دو گرایش دانشگاهی پاسخ دادند.
در قسمت دوم کارگاه دکتر مسیبی به شیوع زیاد بیماری ام اس در ایران بخصوص در بین جوانان به مصاحبه های و تحقیقات خود در مورد بیماری ام اس اشاره کرده نتایج و رهیافت های پژوهش خود در پنج سال گذشته را توضیح دادند. در پایان چند فیلم از آخرین تحقیقات بیماری ام اس در جهان به نمایش گذاشته شد. همچنین دانشجویان از اسناد مکتوب و تحقیقات انجام شده در تاریخ پزشکی موجود در موزه وصال نورانی شیراز بازدید نمودند.
+ دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۷
نظر شما
نام:
ایمیل : * نمایش داده نمی‌شود
نظر شما: